Psychológia

Vážené dámy, vážení pánové,
Susanne Barknowitzová je žena z Tyrolska, která již mnoha lidem pomohla tím, že je naučila uvolnit se, otevřít a nalézt svůj původní, přirozený dech. Většina lidí přicházejících do její ordinace hledá pomoc, protože jsou v takovém napětí a křeči, že už sami nenacházejí cestu ven z tohoto stavu. Napětí podle paní Barknowitzové vzniká z nejrůznějších příčin. Buď odráží rodinné problémy a potíže v mezilidských vztazích, nebo je důsledkem umělého přesycení nejrůznějšími podněty, jemuž jsme neustále vystavováni, svou úlohu sehrává i přílišná zátěž na pracovišti.

Pygmalion efekt je psychologický jav, ktorý sa zakladá na zhmotnení myšlienok a nádeje človeka. Človek, ktorý je pevne presvedčený o pravdivosti čohokoľvek, sa inštinktívne správa takým spôsobom, že to, v čo verí, sa nakoniec splní. Tento jav sa nazýva aj sebanaplňujúce proroctvo. To znamená, že očakávania človeka provokujú jeho správanie, s pomocou ktorého sa vytvára prostredie, v ktorom sa očakávania menia na realitu. Tento jav bol pomenovaný po mytologickom gréckom sochárovi, ktorý sa zamiloval do sochy dievčiny, ktorú sám vytvoril.

“Archetyp je cosi, co se objevuje mnohokrát v různých podobách (barvách, příbězích, událostech), ale přesto, kdykoli je tento "prožitkově-imaginační komplex" aktivován, máte pocit, že právě teď jste svědky něčeho zcela nového a originálního. Například když se poprvé zamilujete (a rozumem víte, že miliony předků museli prožít něco podobného), váš "prožitkový aparát" vám sděluje, že to tu ještě nikdy nebylo, jste uchváceni tajemnou a neznámou silou, silnější než vaše osobní vědomí. Tato síla vás oslovuje a vy jste vůči ní jakýmsi způsobem bezmocní. (A to i tehdy, kdy by váš rozum tvrdil, že se jedná o něco banálního nebo běžného).”

›› Minule sme sa venovali téme skôr z hľadiska „AKO SME SA TAM DOSTALI“ a sľúbil som, že sa pozrieme na to, „AKO Z TOHO VON“. Bude toho ale rozhodne viac než na jeden Editoriál...

DMT: molekula duše je podmanivou a dobrodružnou cestou zákulisím experimentálního výzkumu nejsilnějšího známého psychedelika. Rick Strassman vedl klinický výzkum, během něhož podal tuto látku šedesáti dobrovolníkům. Podrobně zde popisuje uskutečněné experimenty, je nezaujatým badatelem lidské mysli a znovu po dlouhé době přichází s myšlenkou, že psychedelika mají terapeutický potenciál. DMT vyvolává mystické a transcendentální zážitky i stavy blízké smrti, které byly téměř pro každého dobrovolníka jedním z nejhlubších zážitků v jeho životě.

Prinášame vám zaujímavý rozhovor s Michaelom Winterhoffom, v ktorom tento uznávaný detský psychiater bije na poplach. Rozpráva sa Bettina Weber. "Je to naozaj také zlé? Nie je každá nasledujúca generácia pokladaná za beznádejný prípad?"

Nějaký ten pátek se pohybuju v oblasti nazývané sebepoznání. Právě procházím velmi obtížnou vnitřní krizí a čím dál víc si uvědomuji, kolik jsem na této cestě nasekal chyb, co všechno jsem opomenul a zanedbal. Přecenil jsem vlastní vůli a schopnosti. Nechal jsem se ukolébat dosaženou úrovní, pocitem, jak už jsem daleko. Nevěnoval jsem se dostatečně tělu a hmotě obecně. A docházejí mi ještě další věci, které snad raději ani nechci říkat.

V tomto krásně animovaném krátkém filmu od Královské společnosti pro podporu umění (RSA) Brené Brown nám připomíná, že jedinečné empatické propojení můžeme vytvořit pouze tehdy, pokud máme dostatek odvahy dotknout se své vlastní křehkosti a zranitelnosti.

"Celá naše civilizace trpí vážnou nemocí, která může vést až ke smrti. Tato nemoc se může léčit, ale může se i zhoršit. Proto je otázka zdraví, která nyní stojí před celou naší civilizací, otázkou číslo jedna. Bohužel je pojem “zdraví” spojován především s tělem. Poslední století přemýšlíme pouze materialisticky a věříme, že nemoc je jen problémem těla. Ale nemoc ve skutečnosti tělem končí. Nemoc začíná v duši."

Většina z nás tráví nesmyslně hodně času prací a v práci. Mít pak energii a čas na osobní setkání je často nad naše síly a časové možnosti. Facebook tento systém krásně podporuje. Dává nám pocit, že zvládáme pracovat a ještě udržovat sociální kontakty. A navíc nás vede k tomu, že si naprosto dobrovolně zahlcujeme mysl myriádami podnětů a snižujeme tak svou mentální kapacitu.

Stránky

Odoberať Psychológia