Nález kresťanskej Anglosasky so šperkom

Kostra mladej kresťanskej šľachtičnej, ktorá bola uložená na odpočinok na „pohrebnom lôžku“ približne pred 1400 rokmi, poskytuje archeológom vzácne poznatky o počiatkoch cirkvi v Anglicku. Bola objavená v roku 2011, v dedine blízko Cambridge. Mladá žena nosila symbol svojej viery v tvare nádherného zlatého kríža s granátmi, ktorý sa našiel na jej hrudi a je zobrazený na obrázku vyššie. Vedci z Univerzity v Cambridge oznámili minulý týždeň, že nájdený poklad radí hrob medzi prvé známe kresťanské pohreby v Anglosaskom Anglicku.

(Pozri tiež "Gold Hoard Pictures: Largest Anglo-Saxon Treasure Found" http://news.nationalgeographic.com/news/2009/09/photogalleries/anglo-sax...)

Kresťania predtým žili a umierali v Británii pod Rímskou nadvládou, ale novoobjavený hrob je datovaný do polovice siedmeho storočia, keď Anglovia a Sasi – germánske národy, ktoré založili anglický národ a jazyk, začali konvertovať ku kresťanstvu.

Okrem iného skupina odborníkov hovorí: drevené pohrebné lôžko na ktorom ležala 16 ročná mladá žena, je jedným z mála takýchto nálezov objavených v Británii.

James Owen

Kresťanská cennosť

Tento pevný zlatý hrudný kríž vykladaný granátmi bol objavený v ranom anglosaskom hrobe. Vo Veľkej Británii bolo doteraz objavených iba päť krížov tohto typu. Táto cennosť patrí medzi najstaršie známe artefakty raného kresťanstva v Anglosaskej Británii, povedala vedúca vykopávok Alison Dickensová z Archeologického oddelenia Univerzity v Cambridge.

Pútka na zadnej strane kríža naznačujú, že ozdoby boli počas nosenia prišité na šatách mladej ženy. Kríž bol nepochybne vyrobený v Anglicku, ale zlato a granáty boli pravdepodobne ďalekého pôvodu, asi z Ázie.

Fakt, že spolu s mladou ženou bol pochovaný taký cenný predmet, poukazuje na to, že mŕtva bola počas života bohatou a dôležitou osobou, dodáva Dickensová.

Pani kríža

Zlatý kríž vykukuje z hrobu šľachtičnej počas vykopávok pri stavbe domov na nálezisku neďaleko Cambridge, Anglicko.

K ďalším nálezom objaveným na pohrebisku zo siedmeho storočia patrí železný nôž, reťazový opasok a sklenené korálky, ktoré boli uchovávané v mešci na konci reťaze.

Zatiaľ čo kríž je nepochybne kresťanským symbolom, ostatné nálezy v hrobe poukazujú na relikty skorších náboženských predstáv, povedala vedúca výskumu Dickensová.

Pohanské pohreby často obsahujú osobné veci zomretého použiteľné v posmrtnom živote, ale kresťanstvo zastavilo túto prax.

Novonájdený hrob je „tranzitným bodom“ medzi kresťanskou a pohanskou vierou.

Pohrebné lôžko

Pohľad na telo anglosaskej šľachtičnej, ktorá bola uložená na odpočinok na „pohrebnom lôžku“ počas priebehu výskumu v roku 2011. Datovanie nálezu je medzi rokmi 650 a 680 n.l.

Posteľ postavená z dreva a kovu mala roštovú základňu a slamník.
Pohrebné lôžka sú extrémne vzácne, ale niekoľko ich poznáme z raného anglosaského obdobia. Prečo bolo len pár vyvolených pochovaných vo svojich posteliach, zostáva záhadou.

Kríž určuje rozhranie

Kríž vykladaný granátmi, ktorý snáď nosila konvertovaná kresťanka, označuje podľa archeológov miesto starobylého kláštora alebo misijného centra.

Spolu s hrobom šľachtičnej našla skupina archeológov ešte hroby dvoch iných dospievajúcich žien a jednej neidentifikovateľnej osoby nad 20 rokov, ktoré poukazujú na pozostatky anglosaského osídlenia.

Kríž poukazuje na to, že miesto bolo nejakým kresťanským centrom, kláštorom alebo niečím podobným, povedala Dickensová.

Zdroj: http://news.nationalgeographic.com/news/2012/03/pictures/120321-anglo-sa...

Fotografie: Ricky Patten, University of Cambridge

Preklad: Pavol

exkluzívne.miesta


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.miesta.net/archeokienko


Autori

Sekcie

Rubriky

Štítky

Počet zobrazení

7123