Tak by sme mohli najvšeobecnejšie nazvať inak všedný a obvykle pracovný deň, ktorý pripadá na 1. apríl. Oficiálne medzinárodne je tento deň uznaný ako sviatok vtáctva. Málokto asi vie, aj keď na Slovensku by sme o tom mali zrejme vedieť všetci, že autor nápadu oslavovať 1. apríl ako „Deň vtáctva“ bol rodákom zo slovenského Brezna. Vo vtedajšom Uhorsku sa z jeho iniciatívy práve na 1. apríla, ako v Deň vtákov a stromov, organizovali na školách akcie venované tejto tematike. Termín bol vybraný podľa počiatku príletu väčšiny sťahovavého vtáctva najmä z Afriky, ale tiež z južnej Európy.
Čas si už s ľudstvom užil svoje. Pomenúvanie názvov mesiacov podľa cisárov i omnoho láskavejšie a Prírode bližšie pomenovania našich slovanských predkov. Nový rok oslavujeme na rôznych miestach Zeme rôzne – každý má nejaký svoj príbeh a dôvody, kedy to má byť. Napadla vám niekedy otázka, ako je to správne? Čo je určujúce pre určenie začiatku Nového roku? Alebo je to v podstate jedno a jedná sa čisto o vec dohody?
Svátky klidu a míru nás každoročně umí pěkně zruinovat. A to nejen psychicky, ale i finančně. Je smutné, že se neumíme oprostit od mentálního i ekonomického tlaku v období, které by mělo být klidové a relaxační. Přitom je to poměrně jednoduché! Podívejte se na praktické tipy, v rámci kterých tráví poklidné Vánoce Lenka Černá.
Veľkonočná oblievačka je zvyk prastarý. Nie je prejavom nadradenosť mužov nad ženami, ako sa niektorí mylne domnievajú. Veď na Turíce (máje) pre zmenu gazdiné oblievali mládencov, čo roznášali máje. A to tiež nebol prejav nadradenosti. Podobne, ako aj oblievanie prvého oráča a pluhu. Voda je v pôvodnom duchovne znakom novej sily, očisty a znovuzrodenia, ktoré má nastať po úmornej zime. Živel vody prenáša svoje čarovné vlastnosti na devy a ženy.
V dávnej dobe predkovia verili, že keby nesvätili slnovraty, sviatky, keby nerobili obrady a nedávali by sviatočné obetiny, svet by sa zrútil, zanikol by jeho poriadok. Slnovrat by nenastal, nastalo by obdobie noci a svet by tápal v temnote a neporiadku.
Každý sviatok je vlastne otázkou tradícií. Vianoce nevynímajúc. Pravidlá v spoločnosti nám hovoria, že tradície si treba ctiť a dodržiavať ich. Ale spoločnosť je veľmi dynamický tok energie. Tradície presne naopak. Sú statické. Preto sa obávam, že bezhlavé dodržiavanie tradícií len preto, že iná tradícia hovorí, že sa to patrí, nie je úplne dobrý nápad, dobrá myšlienka. Ja som to pochopil už dávno a vždy som bol zato inými odsudzovaný.
Jesenná rovnodennosť je hodinová ručička, ktorá nám hovorí, aký je čas vo Veľkom Roku. Práve tak, ako dokážeme uhádnuť hodinu dňa podľa toho, ako vysoko alebo nízko je slnko na oblohe, tak vieme povedať, aký je čas v 24000-ročnom precesnom cykle, a to tak, že si všimneme polohu Slnka počas tejto rovnodennosti vo vzťahu k dvanástim starovekým konšteláciám zverokruhu v túto rovnodennosť.
Pláž pri Telegrafbukta v nórskom Tromsø počas zatmenia Slnka 20. marca 2015 (10:15 - 11:01)
Všetci vieme, že prvý jarný deň je 21.3. Keďže však náš kalendár nie je ani zďaleka presný, posledné roky vychádza jarná rovnodennosť už na dvadsiateho a iba raz za štyri roky na dvadsiateho prvého. Tento rok teda môžme privítať astronomickú jar už v piatok pred polnocou!