Mliečne omyly

Človek je jediný cicavec na zemi, konzumujúci mlieko aj po skončení fázy dojčenia, navyše mlieko iného živočíšneho druhu. Nie je to nezvyčajné? Od útleho veku človek počúva tvrdenia o prospešnosti tejto potraviny pre ľudské zdravie. Výrobcovia mliečnych výrobkov nás presviedčajú, že je to nenahraditeľný zdroj všetkých pre život nevyhnutných látok a mal by sa stať súčasťou každodenného jedálneho lístka. Na základe rôznych klinických štúdií však odborníci čoraz viac upozorňujú na možné riziká spojené s konzumáciou mlieka.

Nepriateľ zdravia

Zistenia známeho amerického odborníka na výživu a bývalého mozgového chirurga Dr. Russella Blaylocka sú v rozpore s tradičnými tvrdeniami o kravskom mlieku. Vyzýva ľudí, aby sa vyhýbali všetkým mliečnym výrobkom, „dovolené je výnimočne malé množstvo masla", ktoré je najľahšie stráviteľné. Pravdou je, že väčšina ľudí kravské mlieko príliš neobľubuje, predovšetkým deti treba nútiť k jeho konzumácii v presvedčení, že vďaka nemu rastú a ich kosti sú pevnejšie. Skutočnosť je však iná. Bolo zistené, že konzumácia mlieka u detí do dvoch rokov predstavuje základnú príčinu vzniku detskej cukrovky. Mliečne proteíny sú veľmi podobné bunkám nachádzajúcim sa v podžalúdkovej žľaze (tzv. Langerhansove ostrovčeky), ktoré sú zodpovedné za tvorbu inzulínu. Telo tak môže napadnúť nielen mliečne proteíny, ale aj bunky produkujúce inzulín - jav poznáme pod názvom molekulárne mimikry. U detí aj dospelých môžu vzniknúť aj problémy s trávením, ochorenia dýchacích ciest, bolesti brucha či nafukovanie, ktoré sú spôsobené laktózovou intoleranciou alebo alergiou na bielkoviny kravského mlieka. Dojčatá produkujú enzým laktázu, ktorý štiepi mliečny cukor - laktózu. Tvorba laktázy v dospelosti klesá, čím sa laktóza môže stať úplne nestráviteľnou. Vtedy je nutné bielkoviny tohto druhu vynechať a nahradiť inými. Škodlivé enzýmy a hormóny nachádzajúce sa v mlieku môžu spôsobiť aj ochorenia činnosti srdca, astmu, anémiu, obezitu, chronickú únavu, dokonca rakovinu.

Za ľahko dostupnú náhradu kravského mlieka možno považovať sójové mlieko, no lekármi tolerovanejšou alternatívou je ovsené alebo ryžové mlieko. Sója totiž obsahuje veľké množstvo kyseliny glutámovej. Výrobky sú preto dodatočne hydrolyzované, čo vedie k izolácii sójových proteínov. Podľa dietológov možno potrebné zdroje bielkovín, tukov a minerálnych látok prijať aj zo strukovín a rastlinných olejov.

Neznesiteľné podmienky

Základný omyl šíriteľov teórie o prospešnosti kravského mlieka vyplýva zo skutočnosti, že vedci síce zistili, aké živiny obsahuje, no dôsledne nepreverili, či sú celkom prijateľné aj pre človeka. Nervová sústava teľaťa je už pri narodení vyvinutá. Je potrebné, aby teľa čo najrýchlejšie rástlo aj fyzicky, čomu je prispôsobené zloženie kravského mlieka. Naopak, nervová sústava človeka sa vyvíja oveľa pomalšie, čomu zasa kvalitou zodpovedá mlieko materské. Je teda prirodzené, že deti kŕmené kravským mliekom majú neskôr sklon k obezite a psychickej pomalosti. Súčasnej nadmernej konzumácii mliečnych výrobkov sa prispôsobila veľkosť kravských plemien a množstvo produkcie mlieka. Pri jeho tvorbe, tzv. laktácii, sa na mlieko premení iba jedna desatina proteínov. Z dôvodu zvýšenia laktácie sú zvieratá kŕmené tabletami z lisovanej pšenice, čoho dôsledkom sú časté metabolické poruchy. Teľatá sú od narodenia prikrmované antibiotikami a liekmi na rýchly rast, ktorých zvyšky sa neskôr nachádzajú v ich mlieku. Spôsob, akým chovatelia zisťujú stráviteľnosť krmiva, je šokujúci. Do brucha zvieraťa zavádzajú tzv. kanyly so vzorkami krmiva. Aby sa „pokus" mohol uskutočniť, je potrebné urobiť do tela kravy dieru, cez ktorú sa priebežne vzorky odoberajú a analyzujú. Výsledky analýzy slúžia chovateľom ako podklady na lepšie „kšefty".

Súčasné podmienky na chov dojných kráv znamenajú pre zvieratá značné utrpenie. V roku 1950 bola v USA produkcia 1 500 litrov mlieka ročne na jednu dojnicu, výrazné zvýšenie prišlo v roku 1990 (6-tisíc litrov) a dnes je to až 10-tisíc litrov mlieka za rok. Bolesti zvierat sú nepredstaviteľné, vemeno obsahuje desaťkrát viac mlieka, ako je pre zviera prípustné. Zaťaženie spôsobuje problémy s kĺbmi a nemotornosť.

Ochrancovia zvierat považujú chov na mliekarenských farmách za bezdôvodné, vytrvalé a sadistické týranie zvierat. Čoraz viac odborníkov na výživu varuje pred nepriaznivými účinkami mlieka na ľudské zdravie. Miera moci a vplyvu výrobcov mlieka je však markantná. Napriek mnohým výstrahám sa médiá o mliečnych výrobkoch naďalej vyjadrujú ako o zdravom a nenahraditeľnom zdroji výživy.

Nela Mayerová

Zdroj: EXTRA PLUS, www.extraplus.sk

Sekcie

Rubriky

Počet zobrazení

5893