Hora Baigong pri jazere Toson nachádzajúcom sa v provincii Guangdong v Číne ukrýva dodnes jednu z najväčších a stále nevyriešených záhad tohto sveta. Závery expedície čínskych vedcov hovoria o pôsobení dajakej tajomnej, snáď mimozemskej civilizácie v tomto kúte nášho sveta. Aký senzačný objav z okolia hory Baigong priviedol aj logicky uvažujúcich, serióznych vedeckých pracovníkov k myšlienke, že našu planétu mohli v minulosti navštíviť návštevníci z iných končín vesmíru?
Záhada
Samotná hora Baigong sa skladá prevažne z bieleho vápenca so zastúpením ílovitej zeminy a v jej bezprostrednej blízkosti sa nachádza slané jazero Toson. V prednej časti hory s dvesto metrov vysokým priečelím v podobe prudkého svahu dvíhajúceho sa majestátne k oblohe sa nachádzajú tri trojuholníkové jaskyne, z ktorých dve sú však z dôvodu hroziaceho rizika pádu a zrútenia neprístupné. Prostredná a najväčšia jaskyňa o dĺžke šesť metrov pôsobí pri porovnaní s prírodne utvorenou dutinou vzniknutou vodnou eróziou skôr dojmom umelého pôvodu. Práve v tejto jaskyni sa zachovala železná rúra s priemerom 40 centimetrov prebiehajúca v priamej línii z hora nadol, avšak v dôsledku dlhodobej erozívnej činnosti sa z nej dochovala iba polovica. Samotná lokalita potom bola expedičnou skupinou v roku 1996 rozdelená do niekoľkých oblastí. Prvá oblasť zahrňuje jaskyne s viac než 30 rúrami, druhá oblasť sa rozprestiera do vzdialenosti zhruba 40 metrov smerom k brehu jazera a dá sa v nej medzi pieskom a kamením nájsť veľké množstvo malých železných trubiek o priemere 2 až 4,5 centimetra, ktoré sú orientované severovýchodným smerom. Niektoré z týchto trubiek sú neobvykle pokrútené a iné nedosahujú ani hrúbku obyčajného špáradla. Tretia oblasť zahrňuje pobrežné pásmo s dĺžkou 800 až 1000 metrov, ktoré je posiate rozbitými rúrkami rôznych dĺžok a mnoho z nich sa dá pozorovať aj pod hladinou priľahlého jazera.
Vstup do jaskyne na severovýchodnom brehu jazera Toson
Prečo zostáva záhada neobjasnená
Záhad spojených s týmto miestom bude určite viacero, pozoruhodným zistením napríklad je aj fakt, že čínsky výskumník a spisovateľ Ma Pei Hua poukázal na zarážajúcu skutočnosť a to, že jedna z objavených železných rúrok s priemerom 40 centimetrov vedúca do vnútra jaskyne je silno rádioaktívna a hodnota gama žiarenia v okolitej hornine je dvadsať krát vyššia než rádioaktívne hodnoty namerané u bežnej skaly. Na základe chemických analýz bolo zistené, že rúry sú vyrobené zo železa s prímesou ďalších kovov, pričom obsahujú 7 až 8% zlúčenín, ktoré v súčasnosti nepoznáme. Analyzované vzorky ďalej obsahovali množstvo oxidu vápenatého a kremičitého. Tieto prvky však podľa výsledkov analýzy neboli súčasťou pôvodného materiálu a vznikli v dôsledku dlhodobého kontaktu železa s pieskom, čo by potvrdzovalo vysoký vek nájdených rúrok. Ďalšou záhadou spojenou s týmto miestom, je otázka, či sú tieto kovové rúrky dielom človeka alebo nie.
Prostredná a najväčšia z jaskýň nachádzajúcich sa na hore Baigong
Výskumom celej oblasti v blízkosti hory Baigong skutočne objavili stopy po činnosti človeka staré 3000 rokov, avšak pokročilým metarulgickým schopnostiam boli veľmi vzdialené. V prípade nálezov sa jednalo predovšetkým o kamenné nástroje, hrnčiarske výrobky, kože, vlnu a zvieracie kosti. V rámci votívnych darov boli v hroboch objavené aj bronzové ozdoby, luky so šípmi a zbytky šatstva. Archeológom sa nepodarilo objaviť žiadne nástroje, napríklad čakany alebo vrtáky, ktoré by boli istotne potrebné na vytvorenie takéhoto diela. Podľa záverov čínskych vedcov nepoznali obyvatelia Tibetu pred tisícami rokov priemysel, oceľ ani železo.
Časť železnej rúrky
Ďalšiu hádanku v sebe ukrýva aj voda blízkeho jazera Toson. Obsahuje totiž rozpustené lítium, ktoré sa používa napríklad v jadrovom odvetví pri výrobe trícia, a v súčasnosti sa zlúčeniny tohto alkalického kovu používajú ako palivo v raketoplánoch. Lítium má tiež využitie ako chladiaci a tieniaci materiál v jadrových reaktoroch. Mohol teda celý komplex hory Baigong slúžiť ako pristávacia alebo odpaľovacia rampa pre lietajúce lode? Alebo bola pri jazere Toson postavená pradávna jadrová elektráreň? Možno? Ale to je sú asi len teórie v rovine hypotéz. Samozrejme existujú aj triezvejšie teórie pokúšajúce sa poodhaliť tajomstvo pôvodu záhadnej sústavy týchto pozoruhodných reliktov. Jedna napríklad tvrdí, že by mohlo ísť o fosílie rákosia rúrkovitého tvaru, ktorý sa pod obrovským tlakom metamorfoval. Avšak i táto teória má svoje chyby. Rastlinné ako aj živočíšne fosílie sa môžu zachovať len vo svojej pôvodnej forme. Naviac nemôžu tvoriť zámerne usporiadané tvarované objekty.
Breh jazera Toson, neďaleko hory Baigong s časťami kovových rúrok
Ďalšia teória sa opiera o existenciu legendárnej krajiny Mu, ktorej priemyselne vyspelá civilizácia mohla mať na svedomí vybudovanie tunajšieho komplexu. Táto teória ale však tiež asi zostane iba v rovine špekulácií. Ako vidíme teórií a hypotéz o pôvode a účele celej lokality je niekoľko, ktorej sa však podarí odhaliť pravý význam tohto pozoruhodného miesta je otázne, cesta výskumu je dlhá a ťažká a nám len ostáva čakať komu sa podarí nájsť ten správny kľuč k riešeniu a poodhaliť tajomstvo z histórie zahalené závojom minulosti.
Andy Guerriero
Zdroje: http://skeptoid.com/episodes/4181
http://otherworldmystery.com/the-mystery-of-the-baigong-pipes
http://www.thelivingmoon.com/43ancients/02files/Baigong_Pipes.html
http://www.ancient-wisdom.co.uk/chinabaigong.ht
http://stansjournal.com/index.php?page=news&type=view&id=bonus-article%2...
Preložil, skultivoval a doplnil: Pavol
Súčasní ľudia sa radi cítia byť dokonalejšími než ľudia, ktorí žili pred stáročiami, veď čo takého mohli dokázať v prítmí svojich primitívnych obydlí sužovaní napríklad predstavami o tom, že sa uzdravia z prechladnutia po tom, ako im vyvŕta liečiteľ dieru do lebky. Ale musíme uznať, že zanechali za sebou niekoľko artefaktov, ktoré donútili aj tých najchytrejších moderných vedcov poriadne sa nad nimi zamyslieť. V tomto seriáli vám predstavíme niekoľko nasledujúcich záhadných objavov, o ktorých sme presvedčení, že boli vytvorené len za tým účelom, aby potrápili budúce generácie...
Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.
Súvisiace:
Potrubí u Baigongu
http://www.miesta.net/clanok/archeologia/potrubi-u-baigonguARCHEOkienko
http://www.miesta.net/archeokienko