Téma: APOLLO PROGRAM

Nachádza sa tu ešte jeden predmet, ktorý leží na Mesačnom povrchu a tým je urna obsahujúca popol známeho astrogeológa Eugene Merle Shoemakera, ktorého celoživotnou túžbou bolo navštíviť Mesiac. Teraz už len ostáva otázkou, kto alebo čo bude chrániť toto nálezisko pred vykrádačmi, lupičmi a vandalmi v budúcnosti. No na počudovanie dokonca organizácia, ktorá je zodpovedná za väčšinu pozostatkov na povrchu Mesiaca.

Archeológovia by v budúcnosti mohli uvažovať o ceste na Mesiac a vykopávkach na jeho povrchu, hľadajúc tam pozostatky po predchádzajúcich Mesačných misiách. Mesačný povrch je posiaty stovkami predmetov, pochádzajúcich z predchádzajúcich vesmírnych misií, kontajnermi s močom, vlajkami, stopami, osobnými vecami a nakoniec plaketami.

...alebo famózne technologické dobrodružstvo nafilmovali za 10 miliónov dolárov v špeciálnych a dobre utajených filmových ateliéroch? Toto podozrenie vzniklo krátko po ukončení misií Apollo a pochybnosti, udržiavané rozrastajúcou sa skupinkou lovcov senzácií, spisovateľov, novinárov i čudesných občianskych združení sa udržalo podnes. Títo kuvici tvrdia, že sa Američania. vystrašení sovietskou prevahou v kozme rozhodli zvíťaziť v nevyhlásených pretekoch o prvé pristátie ľudí na Mesiaci za každú cenu, a preto to, čo bolo 60. rokoch „technologicky nemožné", realizovali „za zlomok ohlásených nákladov ako virtuálne dobrodružstvo", ktorému celý svet naletel. Zvíťazili tak v najprestížnejších pretekoch studenej vojny a primalí Sovietov, aby svoje ambície na Mesiaci odložili na neurčito. Posledným tromfom tejto "investigatívnej kampane" bol dokumentárny film, ktorý v roku 2003 zhliadlo na FOX-TV 15 miliónov amerických divákov!

V noci 29. júla 1953 si John O´ Neill, vedecký redaktor novín HERALD TRIBUNE a amatérsky astronóm, opäť pripravil teleskop, aby mohol pozorovať Mesiac. A neveril svojim očiam. Okraj mesačného mora Mare Crisium, ako sa zdalo, bolo premostené obrovským mostom. Neill tomu nemohol uveriť, pretrel si niekoľkokrát oči, ale zistil, že sa nemýli. Most tam predtým nebol, tým si bol istý, a naviac musel byť obrovský - možno 20 km dlhý. Ani po niekoľkých výmenách šošovky sa obraz nezmenil a po deväťdesiatich minútach pozorovania dospel Neill konečne k presvedčeniu, že vidí reálny útvar. Lenže keď o tom napísal do novín, nikto mu neveril.

Americkí astronauti kozmickej lode "Apollo" zrejme nikdy neboli na Mesiaci. Ako tam tiež neboli ich ďalší kolegovia z NASA. K takémuto senzačnému záveru prišiel novinár - bádateľ Jim Koller. Videofilm Kollera "Je to všetko iba papierový Mesiac" a nasledujúci náznak svetového škandálu, fakticky pritisli vedenie NASA k stene. Veľká časť pozadia bola nafotografovaná a natočená v kulisách zariadenia v Langley Research Center v Hamptone.

Odoberať Téma: APOLLO PROGRAM