TUTANCHAMON

Největší část proslulých drahocenných pohřebních darů nalezených v hrobě faraóna Tutanchamona je uchovávána v káhirském Egyptském muzeu. Méně se však již ví, že poklad nevyčíslitelné hodnoty obsahuje také některé neobvyklé předměty. Patří k nim například tři stříbrné a bronzové „trumpety". Přesněji řečeno, záhada se skrývala jen v jedné z nich. Když totiž byly roku 1954 trumpety čištěny a probíhala jejich konzervace, zkusili do ní pracovníci fouknout.

Tím výskumníkov potvrdil objav dokazujúci, že kov na jednej z dýk, ktoré sa našli v hrobke Tutanchamona, rovnako ako množstvo iných cenných artefaktov starobylého Egypta, má nadpozemský pôvod, keďže boli vyrobené z meteoritov.

Po mesiacoch čakania, niekoľkých tlačových konferenciách a veľkých očakávaniach, stúpenci hľadania dvoch ďalších komôr v hrobke Tutanchamona dostali informácie, ktoré možno nechceli vedieť. Zdá sa, že veci sú na mŕtvom bode a môže to tak ostať na dobu neurčitú. “Tut-mánia“ alebo dokonca “Nefertiti-mánia“ boli tak blízko!

Howard Carter by sa zrejme potešil správam z dnešnej tlačovej konferencie týkajúcej sa posledných prieskumov Tutanchamonovej hrobky. O čom bola reč? Minister starožitností doktor Khaled El Anany vyhlásil, že posledné výskumy priniesli povzbudzujúce výsledky, no je nevyhnutný podrobnejší prieskum.

Bola Tutanchamonova dojka jeho vlastnou sestrou?
V 19. storočí a na začiatku 20. sa mačacie múmie stali veľkým biznisom. Prehliadka cintorínov týchto nádherných kuriozít bola na turistickom zozname mnohých bohatých Európanov. Jedným z najväčších pohrebísk mačacích múmii bol Bubasteon v Sakkáre – posvätné priestory zasvätené bohyni Bastet.

Teória britského experta ohľadom hrobky je „neopodstatnená“, hovorí popredný egyptológ.
Jeden z popredných archeológov Egypta sa stráni ostrej diskusie, ktorá vznikla kvôli udalostiam spred viac ako 3 000 rokov: vychýrenému miestu hrobky kráľovnej Nefertiti. Manželka faraóna Nefertiti zomrela asi v roku 1 330 pred Kristom a miesto jej posledného odpočinku nebolo nikdy objavené.

Včera Dr. Nicholas Reeves popísal údaje nazhromaždené radarovým skenovaním Tutanchamónovej hrobky ako „neobvyklé“. Ale divili sme sa, či to znamená „dobré“ alebo „zlé“? Teraz vieme. „Zrejme je to vchod do niečoho,” povedal radarový expert, „Je to veľmi hlboké.”
Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala vhodne v Howard Carter's Rest House na západnom pobreží Luxoru, minister pamiatok, Dr. Mamdouh El-Damaty, učinil veľký oznam.

Na svete sú prvé výsledky infračerveného skenovania Tutanchamonovej hrobky.
Podľa všetkého sa za stenou niečo nachádza.

Egyptské ministerstvo pamiatok – povestné svojím konzervatívnym postojom – pripustilo možnosť, že v Tutanchamonovej hrobke sa nachádza skrytá komora. To pridáva na dôveryhodnosti teórie egyptológa Nicholasa Reevesa, ktorý tvrdí, že hrobka v skutočnosti patrí kráľovnej Nefertiti ukrytej za falošnou stenou.

Minister pamiatok verí, že za Tutanchamonovou hrobkou sa ukrývajú ďalšie komory. Nie je tam však pochovaná Nefertiti, ale iná kráľovná.
Tento týždeň sa britský egyptológ Nicholas Reeves spolu s úradníkmi z Ministerstva pamiatok zúčastnili prieskumu Tutanchamonovej hrobky, ktorý mal overiť Reevesovu teóriu. Doktor Reeves je presvedčený, že za falošnou stenou v Tutanchamonovej hrobke sa nachádza posledné miesto odpočinku kráľovnej Nefertiti, minister pamiatok Mamdouh el-Damaty sa však domnieva, že tam môže byť matka detského kráľa – Kija.

Nová analýza Tutanchamonovej zlatej posmrtnej masky viedla k radikálnej novej teórii – maska bola pôvodne vyrobená pre Nefertiti, nevlastnú matku Tutanchamona, spoluvladárku jej manžela, kráľa Achnatona.

Stránky

Odoberať TUTANCHAMON