Sociológia

Vypadá to skoro jako svatý grál reklamy: stačí vložit do filmu nebo televizního záběru políčko s nějakým příkazem a divák udělá, co po něm chcete - i navzdory tomu, že ten obraz se mihl tak rychle, že ho ani nemohl zaznamenat. Říká se tomu podprahové vnímání (subliminal stimuli) a názory na účinnost metody se diametrálně liší. Zatímco jedni věří, že jde o mocný nástroj reklamy a propagandy, nebo dokonce jeden z prostředků jímž elity ovládají svět, jiní tvrdí, že to funguje jen omezeně a za určitých okolností, nebo dokonce vůbec ne.

Co Vy a vaše rodina každý týden sníte? Možná budete šokováni významnými rozdíly dokonce i mezi relativně podobnými národy. Zatímco mnoho rodin v USA a Mexiku pije limonádu a jídlo z fast foodů, tak např. rodiny z Bhútánu přežívají díky tradiční stravě – zelenina a obiloviny. Je snadné vidět, proč počet nemocí v mnoha vyspělých zemích letí nahoru.

Běžně je uváděno a velmi často zdůrazňováno, že ve stresové situaci jsou dvě základní lidské reakce jak ji řešit - útok nebo útěk (udeř nebo uteč). Obecně známé je pak, že z toho jsou vyvozovány příčiny mnoha civilizačních chorob vzhledem k tomu, že běžně takto stres již neřešíme. Tedy neřešíme ve velké většině případů stresovou situaci tím, že bychom udeřili či utekli. A protože látky, které si tělo při stresu vylučuje jako přípravu na boj či útěk nejsou potřebnou reakcí spáleny, ale v těle se hromadí a způsobují zdravotní problémy. Toto pojetí, tak jak je popisováno, je však značně nepřesné, či spíše značně neúplné.

Podle blogu byly následující litování zveřejněny v r. 2010 v Observer, a my jsme je překopírovali níže. Ale místo babičkovských rad ohledně nenaplněných snů jsme každé politování doplnili o některé skvělé rady ohledně toho, jak tyto lítosti v digitálním věku nemít. Když paní Bonnie Ware, sestra, která léta pracovala s umírajícími, zveřejnila svůj seznam hlavních 5 lítostí, které lidé vyjadřují na smrtelné posteli, trochu jsme si zde v TNW zaplakali.

"Bud zmenou, ktorú chceš vo svete vidieť."
Ghandi

 

 

Odoberať Sociológia