Aktuálne

Mimo vyměření stavebního místa a stavby byla první pracovní cesta na pozemek sázet rostliny, stromy a keře budoucí zahrady. Na to se přišli podívat i sousedé, málokdo začíná stavbu zahradou. Dostal jsem se tak do podezření, že jsem stejné sorty jako minulý majitel, který na pozemek po léta jezdil, ale nikdy žádnou stavbu nezačal. Jen sliboval že snad již příští rok. Nejbližší soused je zedník, nekonečné odkládání stavby, která z pohledu profesionála není tak náročná, jen těžko chápe. Ale v našem případě šlo o to přesadit naši část zahrady z Černé Hory, našeho dřívějšího bydlení, odkud jsme se s definitivní platností odstěhovali.

Téměř před deseti lety jsem se rozhodl naučit stavět přírodní dům. Mé zkušenosti mi ukázali, že jde stavět i jinak, než se to obvykle dělá. Především za mnohem menší částku. Můj seriál o tom jak postavit dům levně měl svůj úspěch, ale je na čase, abych ukázal své teorie v praxi. Nejlevnější domy se pohybují zatím okolo 600.000,- a mým cílem je dokázat postavit za 300.000,- Nyní vám dávám možnost sledovat, jak se tohoto úkolu zhostím.

Letné horúčavy ovplyvňujú zdravie každého jedinca. Extrémne teploty nám dávajú poriadne zabrať. Zmáhajú nás už pri najmenšej fyzickej záťaži, cítime sa unavení... Môžu však spôsobiť aj vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k úmrtiu najmä u ľudí, ktorí trpia srdcovo-cievnym ochorením či majú vysoký tlak.

Na prvý pohľad bežná stavba ukrývala hrob neznámej egyptskej kráľovnej i kráľovskej matky. V pyramídovom komplexe v egyptskom Abúsíre objavil český vedecký tím z Univerzity Karlovej nielen pohrebiská úradníkov a kňazov, ale aj panovníkov z piatej dynastie, ktorí žili niekedy pred zhruba 4500 rokmi. Práve tam českí a slovenskí egyptológovia už viac ako polstoročie odkrývajú dávne pamiatky.

Recyklovat je nejen moderní a ekologické, ale samozřejmě i rozumné. Znovu využít materiál, který by byl jinak odsouzen k vyhození na skládku, nebo spálení. Oboje totiž zatíží životní prostředí. Recyklací se tedy ušetří hned dvakrát, dotyčný předmět nemusí být znovu vyroben a zároveň nezatíží prostředí energií potřebnou pro jeho likvidaci.

Vnitřní omítky domu nejsou vystaveny extrémům počasí, proto musí splňovat z hlediska funkčnosti jen určitou pevnost a otěruvzdornost. Hlavním kritériem, a to i u levného domku, bude estetická hodnota. Protože stavíme dům nejen levný, ale i ekologický (máme požadavek zdravotní nezávadnosti) nebudu se zabývat různými lepidly a namíchanými směsmi. Nemají historii a jsou v praxi teprve zkoušeny. Výrobci je ladí a pravidelně upravují.

Dům je velké dílo, i když je skromný. Dům je zkouška. Je spojením organizačních schopností, trpělivosti, pokory, přizpůsobivosti, schopnosti učit se, manuální zručnosti a fyzické vytrvalosti. Je to běh na dlouhou trať. Žádný sprint, ale CESTA. Cesta, která může hodně naučit, hodně dát. Cesta, která vás může hodně naučit. Posunout.

Jak postavit dům levně? Třeba i za 100.000,- Kč? Jaké energie prochází pozemkem a jak jich využít? Které další energie si do domu zavést? A bez čeho by jste se mohli obejít? A co určitě nedělat? Seriál pokračuje otázkami okolo energií. V pokračování článku o energiích se budeme dnes věnovat energiím, které si můžeme na pozemek nechat zavést. Nejdříve ale zopakuji Permakulturní zásady nakládání s energiemi.

Jak postavit dům levně? Třeba i za 100.000,- Kč? Jaké energie se nachází na našem pozemku a jak jich využít? Co se vyplatí, a co ne? Jaké jsou alternativy. Seriál pokračuje otázkami okolo energií. Jak jsem psal již dříve, Permakultura (příroda) nahlíží na vše co prochází pozemkem i domem jako na energie, které je možno využít. Nechat udělat určitou práci, než je necháte proudit dál. Pro práci s energiemi všeobecně platí v permakultuře několik zásad.

Náš seriál o tom, jak postavit dům levně, třeba i za 100.000,- Kč, pokračuje u střech. V našich klimatických podmínkách je kvalitní střecha velmi důležitá, chrání celou konstrukci domu před deštěm. A domy zde ničí hlavně oheň a voda. Jak udělat střechu levně, kvalitně, a aby vypadala? Střecha má několik funkcí. Mimo to, že chrání dům před vodou (deštěm), musí zajistit izolaci (stropem uniká nejvíce tepla) a odvést vodu difundující do konstrukce z interiéru.

Stránky

Odoberať Aktuálne