Ríša zvierat

Přemýšleli jste při pozorování ptáků někdy nad tím, jaké by to bylo, kdybychom jim dokázali naplno porozumět? Nikoliv však z vědecké či biologické stránky, avšak ze stránky čistě osobní. Jak se ptáci ten den mají? Na co myslí a co by tak asi řekli, kdyby uměli mluvit naší řečí? Lesley Earle, ptačí nadšenec žijící na východním pobřeží Kanady na ostrově Newfoundland, dosáhla dosud nejintimnějšího vztahu s divokými ptáky, jaký by si každý z nás dovedl představit. Své ptačí kamarády nejenže dokáže v mžiku oka přivolat – dokáže je také neomylně poznat. Všichni ptáci v jejím okolí proto mají jména a Lesley s nimi komunikuje již šest let, sedm dní v týdnu, 365 dní v roce. Více o jejím příběhu se dočtete v tomto rozhovoru, který Avifauně byla Lesley ochotna poskytnout.

“Stredovekú klasifikáciu prírody na štyri všeobecné ríše – minerálnu, rastlinnú, živočíšnu a ľudskú – moderná veda považuje za zastaranú...”

Stredovekú klasifikáciu prírody na štyri všeobecné ríše – minerálnu, rastlinnú, živočíšnu a ľudskú – moderná veda považuje za zastaranú. Vedci prišli namiesto toho so svojou vlastnou hierarchiou subatomárnych častíc, atómov a molekúl kladených pred minerály, a živočíchy a ľudí spojila do jednej kategórie.

„Podívej, Jime! To je určitě toulavá kočka. Ještě jsem ji tu neviděla.“ Helena se nakláněla nad dřezem v kuchyni, myla nádobí a ukazovala oknem. Náš dům v Hannerly stál na svahu. Hned za oknem byla nízká opěrná zeď a za ní se táhl travnatý břeh od vrchu zdi nahoru do křovin. Asi dvacet metrů od zdi jsme měli otevřený dřevník. Z křoví obezřetně vykukovala hubená kočička. Vedle ní se krčila dvě malinká koťátka.

Pokračovanie francúzskeho dokumentu fotografa Yanna Arthusa Bertranda o prírode a o vplyve človeka na ňu. Ďalšia časť hovorí o problémoch morí na našej planéte.

Pokračovanie francúzskeho dokumentu fotografa Yanna Arthusa Bertranda o prírode a o vplyve človeka na ňu. Ďalšia časť hovorí o problémoch morí na našej planéte.

Pokračovanie francúzskeho dokumentu fotografa Yanna Arthusa Bertranda o prírode a o vplyve človeka na ňu. Ďalšia časť hovorí o hospodárení s vodou na našej planéte.

V tretej časti tohto dokumentu sa pozrieme na to, že voda nepatrí len jednému druhu, ale všetkému živému na našej planéte. Pokiaľ budeme chcieť chrániť život okolo nás, najdôležitejšou vecou je ochrana vody. Uvidíte, ako sa vo vyspelých štátoch vodou neuveriteľne plytvá, ale aj to, ako sa opatrne zaobchádza s touto tekutinou v krajinách, v ktorých je jej nedostatok.

V druhej časti tohto dokumentu sa vyberieme do Tasmánie, južne od Austrálie, kde vypaľujú lesy napalmom.Túto radikálnu metódu, pri ktorej hynú stáročné tasmánske eukalypty, tu používa lesný priemysel na to, aby získal ďalšiu pôdu pre plantáže.

Pripravte sa na to,že uvidíte Zem ako nikdy doteraz. Sprievodcom je známy fotograf Yann Arthus-Bertrand, ktorý z pohľadu zhora zachytáva tie časti našej planéty, ktoré sú najviac ohrozené.

Stránky

Odoberať Ríša zvierat