Španielski archeológovia objavili impozantnú stavbu so 4.200 rokov starými obvodovými múrmi a šiestimi vežami pyramidálneho tvaru, ktoré predstavujú architektonicky najpokročilejšiu pevnosť z doby bronzovej. Tento obranný systém bol pomenovaný La Bastida a nachádza sa v pohorí Totana v španielskom juhovýchodnom regióne Murcia. Pevnosť bola postavená z obrovských kameňov spojených vápennou maltou a pozostáva z ohromných 10 stôp hrubých múrov, ktoré miestami dosahovali výšku až 22 stôp a boli doplnené o impozantné veže s pyramidálnou základňou.
Doposiaľ archeológovia pod vedením Vincente Lulla, profesora prehistórie z Autonomous University v Barcelone, odkryli iba šesť veží nachádzajúcich sa pozdĺž obranných múrov na úseku dlhom 230 stôp z celkového obvodu opevnenia, ktoré dosahuje dĺžku približne 1000 stôp.
Čelný pohľad na fortifikáciu, na ktorej sú viditeľné jednotlivé múry a veže opevnenia
Vstup do opevnenia zabezpečoval priechod postavený z hrubých múrov, opatrený veľkými dverami na svojom konci. Mohutné vstupné dvere sa bezpečne uzatvárali za pomoci hrubých drevených klád.
Jedným z najvýznamnejších objavov výskumu boli sekundárne dvere, nachádzajúce sa v blízkosti hlavného vchodu. Portálový oblúk je vo veľmi dobrom stave a je prvým, ktorý bol objavený v prehistorickej Európe.
“Niektoré z rysov opevnenia, ako sú napríklad mohutné veže a sekundárne dvere, môžeme nájsť aj na iných náleziskách pochádzajúcich z východného Stredomoria, z obdobia tesne pred rokom 2200 PNL. To by mohlo snáď poukazovať na neočakávané politické vzťahy medzi vzdialenými regiónmi,“ povedal pre Discovery News Rafael Micó, profesor prehistórie na Autonomous University v Barcelone a vedúci člen tímu "La Bastida Project".
Opevnené mesto sa nachádzalo na vrchole kopca a dosahovalo rozlohu cez 10 akrov. Táto pevnosť bola postavená ľuďmi oplývajúcimi skúsenosťami z techník boja, ktoré v tých časoch neboli na západe známe...
Detail východnej časti obranných múrov s vežami štvorcového pôdorysu (vpravo), monumentálnym vchodom (uprostred) a postranným vchodom (vľavo dole, označeným šípkou)
Tento model opevneného mesta je typický pre staroveké stredomorské civilizácie vrátane druhého Trójskeho mesta v Turecku a mestských sídiel na Blízkom východe (Palestína, Izrael a Jordánsko). Podľa poznatkov archeológov sa potom ľudia pochádzajúci z východu podieľali na výstavbe miestneho opevnenia.
"Nebolo to viac než nejakých 400 až 800 rokov predtým, než civilizácie ako Chetiti, Mykénčania alebo mestské štáty ako Ugarit, začlenili inovatívne metódy, ktoré sú vidieť v La Bastida, do svojej obrannej architektúry," píšu archeológovia vo svojom vyhlásení.
Naozaj, pevnosť v sebe zahrňovala jedinečné obranné vlastnosti. Napríklad, vápenná malta dodala konštrukcii výnimočnú pevnosť a silno držala kamene pri sebe, čím robila steny nepriepustnými, a tým rovnako dobre odstránila aj všetky možné prvky, ktoré by umožňovali útočníkom sa za ne držať.
Postranná brána, ako skrytý a chránený vchod, vyžadovala skvelé plánovanie obrannej stavby ako celku a použitie správnej konštrukčnej techniky nato, aby správne zapadla medzi múry.
Všetky tieto zistené poznatky naznačujú, že La Bastide "bola pravdepodobne počas doby bronzovej najsilnejším mestom v Európe," hovoria vedci.
Predchádzajúce výskumy už odhalili existenciu cisterny schopnej uchovávať viac ako 100.000 galónov vody, veľké domy a verejné budovy, ktoré sa striedali s menšími stavbami, všetky od seba oddelené vchodmi, priechodmi a námestiami.
"Naše zistenia ukazujú na vojenský, politický a sociálny zlom: vytvorenie vlády násilnej a kastovnej spoločnosti, ktorá trvala sedem storočí a stabilizovala vývoj ďalších komunít žijúcich na Iberskom polostrove," povedal Micó.
La Bastida bude úplne odkrytá s cieľom transformovať ju do otvoreného archeologického parku, ktorý bude zahŕňať monografické múzeum a výskumné a dokumentačné centrum.
Tento rozhovor bol poskytnutý pre Discovery News.
Rossella Lorenzi
Zdroj: http://www.livescience.com/
Preklad: Pavol
Súvisiace:
ARCHEOkienko
http://www.miesta.net/archeokienko