Než pristúpime k očiste, teda k akejkoľvek, musíme sa na ňu pripraviť. Predovšetkým je treba organizmus zmäkčiť. To je prvý a NAJDÔLEŽITEJŠÍ krok, na ktorého efektivite závisí úspech očistných procedúr. Podstata zmäkčenia spočíva v nasledujúcom: predbežná príprava je vlastne strhnutím usadenín a toxínov a ich privedením k vylučovacím orgánom, nech už by boli uložené kdekoľvek. Poslaním očistnej procedúry je vypudiť všetko, čo sa do vylučovacích orgánov dostalo a čo sa v nich nahromadilo.
Krv z hrubého čreva prúdi do pečene. Ak pečeň nestíha príval toxínov zneškodňovať, krv ich roznáša ďalej do celého organizmu, kde sa akumulujú a vylučujú.
Zmäkčovať organizmus je možné rôznymi spôsobmi. Záleží na tom, komu čo vyhovuje. Hlavnou úlohou zmäkčenia je: organizmus uvoľniť, zahriať a nasýtiť vlahou. To je možné dosiahnuť vlhkým parným kúpeľom, suchou saunou alebo horúcim kúpeľom a pre obéznych je vhodná suchá sauna. Všetkým ostatným postačí vlhký parný kúpeľ.
Uvedená procedúra trvá 5–25 minút, pričom je NUTNÉ ju zakončiť krátkou (10 – 22 sekúnd) vlažnou alebo studenou sprchou. To hlavné, čo potom musíte cítiť, je uvoľnené prehriate telo. Zmienenú procedúru je treba absolvovať 3–5 krát.
V niektorých prípadoch sú nevyhnutné viaceré. Všetko závisí na miere zanesenia organizmu a na charaktere vylučovaných nánosov. Denne alebo obdeň sa podrobujeme vždy jednej procedúre. Záleží na možnostiach a na individuálnej výdrži tepla.
Podľa tibetskej ajurvédy ku zmäkčeniu organizmu veľmi dobre prispieva pitie 20 g vytopeného masla ráno nalačno a takisto malá ranná masáž celého tela olejom. Následne sa osprchujeme teplou vodou. Pozor! Pre obéznych jedincov s tučnou kožou a nadbytkom hlienu je to nevhodné! Im viac prospeje krátky beh zahrievajúci celý organizmus, posiľňujúci obeh a vylúčenie nánosov kožou.
G. P. Malachov: Totální detoxikace, Eko-konzult Bratislava, 2002
Z češtiny preložil: Sokol