Najstarší jed posunul pravekú civilizáciu späť o 20 000 rokov!

Neskorá doba kamenná mala možno v Afrike skorší začiatok než sa pôvodne predpokladalo – snáď už o 20 000 rokov skôr. Nové analýzy artefaktov z jaskyne v Južnej Afrike odhaľujú, že jej pravekí obyvatelia vyrábali vyrezávané kostené nástroje, používali pigmenty, zhotovovali korálky a poznali jed už pred 44 000 rokmi. Tieto druhy artefaktov boli pôvodne prisudzované kultúre San, o ktorej sa predpokladalo, že sa objavila približne pred 20 000 rokmi.


Nálezisko Border Cave v Južnej Afrike bolo osídlené ľuďmi už pred desiatkami tisíc rokov


„Náš výskum dokazuje, že neskorá doba kamenná začala v Južnej Afrike oveľa skôr než sa predpokladalo a začala približne v tom istom čase ako prišli do Európy ľudia moderného typu.“ povedala vo svojom vyhlásení študijná výskumníčka a kurátorka Prírodopisného múzea na Coloradskej univerzite Paola Villa.

Neskorá doba kamenná začína v Afrike v tom istom čase, ako v Európe mladý paleolit približne pred 45 000 rokmi, keď ľudia dnešného typu prenikli z Afrického kontinentu do Európy a stretli sa tam s ľuďmi neandertálskeho typu.

„Rozdiely vo výrobných postupoch a kultúre medzi týmito dvoma oblasťami sú veľmi výrazné a poukazujú na to, že si ľudia v obidvoch regiónoch zvolili veľmi rozdielne cesty vývoja technického pokroku a spoločnosti.“ hovorí k tomu Villa.

Náznaky kultúry

V Afrike sa dajú stopy po civilizácii objaviť približne až 80 000 rokov do minulosti, ale tieto jej fragmenty v podobe nálezov napr. kostených nástrojov a vyrezávaných korálok sa náhle strácajú z archeologických záznamov popisujúcich obdobie pred 60 000 rokmi. V skutočnosti nemáme takmer žiadne poznatky o tom, čo sa dialo v Južnej Afrike v období pred 40 000 až 20 000 rokmi, napísali Villa a jej kolegovia 30. júla 2012 v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Je ťažké vyplniť túto medzeru medzi spoločnosťami strednej doby kamennej a tými, ktoré prišli neskôr.


Výskumníci si so sebou priviezli najnovšie technológie na datovanie, ktoré dopravili na nálezisko Border Cave, nachádzajúce sa na hraniciach Juhoafrickej republiky a Svazijska. Pomocou nich zistili, že množstvo artefaktov objavených v jaskyni bolo oveľa starších ako sa očakávalo.

Korálky zo škrupín pštrosích vajíčok, ostré kostené hroty pravdepodobne používané ako hroty šípov a kosti s vrubmi boli medzi fragmentmi zo života datovaného tisícročia predtým, ako sa predpokladal vznik samotnej kultúry San. Jeden dlhý kostený nástroj bol vyzdobený špirálovitým zárezom, ktorý bol potom vyplnený farbivom z červenej hliny. Skupina klov z prasaťa bradavičnatého alebo ošípanej vykazovala známky brúsenia a škrabania. Ostatné kosti sú označené vrubmi, ako keby boli používané na uchovanie nejakých výpočtov.

Výskumníci taktiež objavili korálky, z ktorých niekoľko bolo zrejme zámerne začiernených od ohňa a je možné ich datovať na 38 000 rokov. Kus dreva spojený s kameňom dierou bol datovaný na 35 000 rokov. Nástroj sa zdá byť primitívnym nástrojom na kopanie takého druhu, ktorý bol používaný ľuďmi neskoršej kultúry San na vykopávanie koreňov a termitích lariev.


Nástroje a korálky objavené na nálezisku Border Cave v Južnej Afrike sa datujú až 40,000 rokov do minulosti

Najstarší jed

Výskumníci taktiež datovali kúsok včelieho vosku zmiešaného s jedovatou živicou, ktorý bol pravdepodobne použitý na rukoväť alebo ako spojivo kamenných hrotov šípov alebo oštepov. Vek včelieho vosku bol určený na 35 000 rokov, čím sa stal najstarším známym príkladom použitia včelieho vosku na nástroji. Nakoniec výskumníci datovali tenkú drevenú paličku zjazvenú kolmými škrabancami. Chemická analýza odhalila stopy ricínoolejovej kyseliny, prírodného jedu objaveného v semenách ricínu. Je pravdepodobné, že táto palička bola aplikátor, ktorý slúžil na nanášanie jedu na hroty šípov a čepele oštepov. Približne 20.000 rokov starý aplikátor dokladá prvé použitie jedu, aké kedy objavili.

„Veľmi tenké kostené hroty z neskorej doby kamennej objavené na nálezisku Border Cave sú dobrým dôkazom používania luku a šípu,“ hovorí Villa. „Práca dErrica a jeho kolegov (publikovaná vedľa správy Villinho teamu v tom istom časopise) ukazuje, že hroty sú veľmi podobné v šírke a hrúbke s kostenými hrotmi vyrábanými kultúrou San, ktorá obývala tento región v praveku a ktorej ľuďom bolo dobre známe používanie lukov a šípov s otrávenými kostenými hrotmi šípov ako spôsobu lovu stredných a veľkých bylinožravcov.“

Pradávne údaje pomáhajú vyplniť medzeru kontinuity ľudskej civilizácie, povedala študijná výskumníčka Lucinda Backwell, pracujúca v paleoantropologickom oddelení univerzity vo Witwatersrand v Južnej Afrike.


„Datovanie a analýza archeologického materiálu objaveného na nálezisku Border Cave v Južnej Afrike, nám umožnila preukázať, že mnoho prvkov hmotnej kultúry, ktoré sú charakteristické pre životný štýl lovcov a zberačov kultúry San v Južnej Afrike, bolo súčasťou kultúry a technológie obyvateľov tohto miesta pred 44 000 rokmi“, povedala Backwell.


„Zdá sa pravdepodobné, že tieto technológie vznikli pred 50.000 až 60.000 rokmi v Afrike a neskôr sa rozšírili do Európy,“ povedala Villa.

Stephanie Pappas, 30. júla 2012

Zdroj: http://www.livescience.com/

Foto: Paola Villa, Francesco d’Errico a Lucinda Backwell

Preklad: Pavol

exkluzívne.miesta


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.miesta.net/archeokienko


Autori

Sekcie

Rubriky

Štítky

Počet zobrazení

8145