Bylinkárstvo

Keď mala Anna Kopáčová problém vynosiť bábätko, obrátila sa na bylinkárku. Netrvalo až tak dlho a narodila sa jej dcérka. „Ani neviem ako a zrazu som bola bylinárka aj ja,“ vysvetľuje nám sympatická žena. O tom, že sa v liečivej sile bylín naozaj vyzná, svedčí plný album s fotkami malých detičiek, ktoré jej posielajú šťastné klientky. Problémy s otehotnením však zďaleka nie sú to jediné, s čím za ňou ľudia prichádzajú...

Jednou mi tatínek řekl - poté, co byla vztyčena stéla, která upomínala na stavbu paláce: „Jestli na mě někdy po mnoha letech budou lidé vzpomínat, doufám, že si mě nebudou připomínat jako válečníka nebo stavitele, ale jako léčitele bylinkami. Protože způsobit, aby slepý člověk znovu spatřil hvězdy, je větší zásluha než stavět, ať by stavba byla jakkoli velkolepá." Často nám říkal, že rostliny nás o mnohém poučují. „Člověk se chová pošetile: válečník odhodí meč, aby se chopil pluhu; pole zůstávají neobdělaná, protože rolník maluje fresky na zdi chléva; a malíř odhoď své štětce, protože chce nosit meč. Rostliny jsou moudřejší. Každá podle svého plní svůj úkol: fialka se neschovává do svých listů, protože nemá na stonku žádné trny; verbena se nepokouší kvést jako svlačec, ale spokojí se tím, že vydává osvěžující vůni svými tuhými zelenými listy."

Údajne sa narodil v r. 1736, pričom isté záznamy hovoria o r. 1677. Obe jeho predpokladané dĺžky života – 197 a 256 rokov – ďaleko presahujú najvyšší potvrdený ľudský vek na svete – 122 rokov a 164 dní, ktoré sa dožila Francúzka Jeanne Calment, no jeho skutočný vek nie je možné s istotou overiť.

Obvykle se heřmánek bere formou nálevu, který se připravuje ze dvou čajových lžiček drogy na 200 ml vroucí vody. Při inhalaci se 1 polévková lžíce drogy vaří asi v 200 ml vody a pod přikrývkou se vdechuje 10 minut.

Když jsme sestavovali tento Herbář, opatřili jsme jej sami pro sebe přívlastkem „pro lidi“, a to záměrně, aby bylo jednoznačně řečeno, komu je toto dílo určeno. Mnohé z moderních herbářů jsou totiž zatíženy spoustou nejrůznějších podrobností, cizích názvů, výsledky chemických rozborů a podobně, což běžnému čtenáři nejenže většinou nic neříká, ale často mu to i komplikuje orientaci...

Dokud bylinky svou přirozenou silou uzdravují člověka, nelze nikdy pochybovat o tom, že živočišný druh Homo sapiens, je pokrevním potomkem moudré matky přírody! Předpokládám, že většina lidí zná nějakou léčivou bylinu, která v případě nečekaných zdravotních problémů, dokáže svým účinkem vyzrát jak nad nemocí, tak i špatnou depresivní náladou...

Rostlinná říše je zcela nepochybně garantem tohoto pozemského života, který je s touto naší zelenou sférou existenčně spjat. Vliv rostlin na biodiversitu není zanedbatelný, bez vegetace bychom prostě nedýchali, tudíž ani nežili! V buněčné struktuře rostlin se totiž nalézá doopravdy něco pozoruhodného, co nemůže ani současná věda dostatečně vysvětlit. V tomto případě mám na mysli onu mocnou energii životadárného elixíru, ukrývajícího se vně všech rostlin tohoto světa.

Dr. Blake je autorem knih: „Vitamíny a minerály mýtů zbavené,“ „Uzdravující medicína“ a „Porozumění tukům a olejům“, je tvůrcem softwaru o zdraví jako je „Dietní lékař“ programu nutričního rozboru a „Bylinkoví lékaři“, elektronického souboru bylinných prostředků pro různé zdravotní podmínky a také je zakladatelem Světové vysoké zdravotnické školy v Maui na Havaji v USA.

VEĽKÁ EPOCHA | Li Qing Yun (1677-1933) byl dle pověstí doktorem čínské medicíny, odborníkem na bylinky, mistrem čchi-kungu a poradcem v oblasti taktiky. Říká se o něm, že žil během vlád devíti císařů dynastie Qing a dožil se až 256 let. V květnu 1933 zveřejnil časopis Time nekrolog pana Li s titulem "Želva-Holub-Pes", hovořící o jeho tajemství dlouhověkosti: „Udržuj si klidné srdce, seď jako želva, kráčej lehce jak holub a spi jako pes."

Odoberať Bylinkárstvo