W. M. Flinders Petrie

Okrem záujmu o egyptológiu bol Flinders Petrie fascinovaný miestami vo Svätej zemi. Jeho žena Hilda ho sprevádzala na všetky miesta, kde pracoval. Bola pre tohto geniálneho archeológa zdrojom energie. Bol excentrický a nikdy sa nenaučil po arabsky, no získal si rešpekt miestnych ľudí. Petrie často „býval“ blízko pracoviska. Napísal tisícky kníh, článkov a správ. Odkryl pozoruhodné množstvo artefaktov, z ktorých niektoré sú vystavené v Petrieho múzeu v Londýne, ostatné sa nachádzajú v iných múzeách.

Bol géniom archeológie, ktorého šiesty zmysel mu umožnil dosiahnuť ohromujúci počet vykopávok. Navyše pre artefakty vytvoril chronologický systém. Zoznam jeho úspechov je dlhý, no aj tak William Flinders Petrie zostáva jednou z menej známych legiend egyptológie.

Dôležitý dôkaz o budhizme v starobylom Meroe alebo ›› v Kuši vo forme merojskej ikonografie a merojského písma. Významná časť budhistického vplyvu je viditeľná okolo merojského boha Apedemaka. Apedemak bol mnohými uznávaný leví boh Merojcov.

Niektorí Merojci zohrávali v budhizme významnú úlohu, pretože Blemijci, prominentná skupina v merojskom Sudáne, sa spomínajú v texte Pálí – Tipitaka. Dr. Derrett napísal, že v dávnejších Pálí textoch sme mali Blemijca (Afričana) v popredí budhistických textov o rešpektuhodnom veku. Budhistické texty, kde sa Blemijec spomína, sú veľmi staré. Vinaja Pitaka je datovaná do štvrtého storočia p.n.l.

Existoval budhizmus v Hornom Egypte a v dolnej Meroitskej ríši? Vyzerá to tak, že odpoveď je áno. Práve v Memfise objavil anglický egyptológ a archeológ W. M. Flinders Petrie dôkaz o budhistickej kolónii...

Odoberať W. M. Flinders Petrie