Siw

Achnaton byl před pátým rokem své vlády znám jako Amenhotep IV. Byl panovníkem 18. dynastie v Egyptě a vládnul 17 let. Byl rovněž otcem Tutanchamona. Je znám hlavně proto, že opustil tradiční egyptský polyteismus a zavedl uctívání jediného boha Atona. Aton (sluneční koule) je poprvé označen za boha v Povídce o Sinuhetovi z 12. dynastie, která popisuje, jak zemřelý král povstal coby bůh na nebesa a spojil se se sluneční koulí – božské tělo spojující se se svým Tvůrcem. Analogicky byl někdy pojmem „stříbrný Aton“ označován měsíc. Sluneční Aton byl široce uctívaným bohem v době vlády Amenhotepa III., kdy byl vyobrazován jako muž se sokolí hlavou, podobně jako Re.

Z lingvistického pohledu je sumerština izolovaný jazyk, který nepatří k žádné známé lingvistické formě. Vědci studovali starověkou sumerštinu a snažili se najít spojitosti s dalšími skupinami jazyků, avšak neúspěšně. Sumerové vynalezli hieroglyfické písmo, ze kterého později vzniklo písmo klínové. Starověká Sumerština může se staroegyptským písemným systémem soutěžit o titul nejstaršího známého psaného jazyka.

Kámen mudrců, hvězdný prach, elixír života, ormus, mana a ORME – to vše jsou výrazy pro jedno a to samé – bílé práškové zlato. Poslední název ORME je akronymem pro „Orbitally Rearranged Monoatomic Elements” (orbitálně přeskupené monoatomární prvky). V 80. letech 20. století s ním přišel vědec David Radius Hudson.

Odoberať Siw