Iveta Hudecová

Všetci poznáme zážitky z cesty naprieč Afrikou, ktorú Matúš Sirota absolvoval spolu s Henrichom Krejčom zverejnené v dokumentárnom seriáli „Slnko a tiene Afriky“, ktorý niekoľko týždňov vysielala televízia Markíza. Toto však nebolo prvé Matúšove dobrodružstvo. Predtým podnikol niekoľko zaujímavých výprav napr. do pralesov v Thajsku, strávil nejaký čas v Írsku, zúčastnil sa expedície na stolovú horu Chimanta Tepui vo Venezuele a tiež do delty rieky Orinoka, stopom prešiel Španielsko a Portugalsko.

Najpôsobivejšie miesta na tomto ostrove sú pralesy a sopky. Pralesy sme si pozreli len z cesty lebo týždeň pred tým ako sme na Hawai prišli, bolo tam dosť veľké zemetrasenie, ktoré potrhalo cesty a zbúralo väčšinu kamenných mostov, ktoré viedli serpentínami do pralesa. Nikto nás tam nechcel odviesť, bol tam zákaz vstupu, škoda.

Notoricky známa krajina červených pieskovcových hôr a prapodivných skalných tvarov, ktoré sa dvíhajú k nebu z rozpáleného púštneho piesku, sa stala akousi "ochrannou známkou" Divokého západu.

V unikátnej prechodovej oblasti na severovýchod od Palm Springs, kde sa stretáva nižšie položená Colorádska púšť s vyššie položenou Mohavskou púšťou, sa rozkladá Národný park Joshua Tree.

Flagstaff je malé študentské mestečko, kde ešte stále cítiť príchuť Divokého západu a rebelských 20. rokov, kedy tadiaľto viedla slávna Route 66, patrí k najkrajším a najtypickejším mestám celého Juhozápadu. Mesto rozdeľujú na polovice zo západu na východ dve rovnobežné cesty - Santa Fe Avenue, bývalá Route 66, a slávna železničná trať Santa Fe Railroad, po ktorej ešte aj dnes čas od času prejde vlaková súprava.

Všetky silné toky a kaňony, ktoré pretekajú krajinu južného Utahu, končia na hranici s Arizonou v stojatých vodách jazera Lake Powell, kde im v ďalšej ceste bráni megalomanská priehrada Glen Canyon Dam. Iróniou osudu nesie meno Johna Wesleyho Powella, prvého bieleho muža, ktorý sa odvážil uskutočniť nebezpečnú výpravu do zemi kaňonov a tiež prvého dobrodruha, ktorý zjazdil pereje rieky Colorado v Grand Canyone.

Toto miesto sa úplne vymyká ľudskému merítku: je to najteplejšie miesto na západnej pologuli a nachádza sa tu tiež najnižšie položené miesto západnej pologule, 86 m pod hladinou mora. Jeho akoby tesané vrstvy hornín vytvárajú na ostro rezaných kopcoch hlboké vyerodované trhliny, ktorých exotické nerastné zloženie spôsobilo, že z náplavových usadenín starých milióny rokov sa stali svetielkujúce, slnkom zaliate dúhové útvary. Údolie v roku 1849 pomenovala výprava bielych osadníkov, ktorí si tadiaľto chceli skrátiť cestu do miest Zlatej horúčky; výpravu až na jedného účastníka prežili všetci, aj keď im došlo jedlo a voda.

Toto je začiatok putovania posvätnými miestami Ameriky i cestami známejších destinácií. Spoločne sa pozrieme na miesta, ktoré vyžarujú kvality s akými sa nestretávame každý deň. Akiste mnohí z nás takéto "posvätné miesta" majú i vo svojom okolí. Alebo boli na zaujímavej ceste a zatiaľ sa takto verejne nepodelili o svoje zážitky. Tá možnosť tu už je. Seriál "Cestou necestou" možno práve vďaka tebe obíde svet. Želám dobrú zábavu a ak sa raz rozhodnete ísť do Ameriky, rozhodne choďte na západné pobrežie. Je tam nádherná príroda a veľmi zaujímavé miesta. S pozdravom Iveta

Odoberať Iveta Hudecová