Seriál: Perličky z histórie IT

Za otce moderního počítače bývá označován britský matematik Charles Babbage. Nechybí ale ani názor, že myšlenky mu dodala žena. A ne ledajaká. Dceru básníka lorda Byrona, vzdělanou a pohlednou komtesu Adu Lovelace mnozí bez nadsázky označují za prvního programátora.

O pár rokov neskôr ľudia zo Silicon Valley o prednáške stále rozprávali ako o „matke všetkých manifestov“ a trvalo to až do neskorých 80. rokov keď sa myš stala štandardným prostriedkom na riadenie stolného počítača.

Douglas C. Engelbart mal 25 rokov, bol čerstvo zasnúbený a rozmýšľal nad budúcnosťou, keď mal v roku 1950 zjavenie, ktoré zmenilo svet. Mal dobrú prácu, pracoval vo vládnom leteckom laboratóriu v Kalifornii, no so svojím životom chcel spraviť niečo viac, chcel niečo čo by malo hodnotu, čo by vydržalo či ho dokonca prežilo. A vtedy mu to napadlo – v jednej sekunde videl niečo, čo by sme mohli nazvať kompletnou predstavou informačného veku.

Britský dizajnér ako prvý prišiel s prenosným počítačom, ktorý sa dal sklápať a zmestil sa do kufríka. Veril, že vydrží navždy. Notebooky sa za posledných niekoľko rokov stali bežnou súčasťou práce aj domácnosti. Vytlačili aj bežné stolové počítače - tých sa od roku 2008 vo svete predáva menej ako notebookov.

Odoberať Seriál: Perličky z histórie IT